Yogayla Tanışma

Yoga ile ilgili soruların mı var? Ya da kafan mı karışık?

Sen bu kişilerden hangisi ya da hangilerisin?

 

 • Yogayı çok duydum ama deneyimleme fırsatım olmadı
 • Arkadaşlarım gidiyor iyi de geldiğini söylüyorlar ama ne biliyim gidip oralarda küçük düşmeyeyim …… baksana acayip duruşlar yapıyorlar
 • Bu ara bi bunaldım, Yoga iyi geliyor diyorlar, bir denemekten zarar gelmez
 • Ben güçlenmek istiyorum Yoga güçlendirir mi?
 • Yoga esnetiyor onu duydum ama ben hiç esneyemem gibi geliyor baya katıyım ben
 • Felsefesi bi değişik …. yani değişik galiba
 • Enerjiler, çakralar vs bu ara çok bi popülerleşti yogada da enerilerden falan bahsediyorlar galiba nedir ki bu enerji , çakra?
 • Benim kafamı bi rahatlatmaya ihtiyacım var ama beni eğip bükmesinler yormasınlar beni ben sakin sakin meditasyon falan yapayım
 • Meditasyon yapıyorum zaten , yoga olmuş olmuyor mu?
 • Hep bilgisayar başında durmaktan iki büklüm oldum sadece sırtım değil heryerim ağrıyor birşey yapmak gerek birşey
 • Genç birisiyim ama skolyoz teşhisi konuldu ne yapmalıyım
 • Ya gideceğim oralara OM falan birşeyler söyleyecekler gülmem gelir mi ki?
 • Yok yok bu pazartesi kesin başlıyorum 6 aydır başlayacağım güya
 • Sosyal medyadan bakıyorum herkes bi amuda kalkmaya çalışmalar falan ben bunları yapamam ki.
 • Yapmam gerekir mi ki?
 • Ben esneyeyim güçleneyim ama meditasyon olayı çok bi gereksiz geliyor bana.

 

Bunlar gibi onlarca soru olabilir aklında, işte bunları sorabileceğin ve başlangıç seviyesi bir yoga seansını deneyimleyebileceğin yerdir YogaHouse Tanışma Seansı. Seans sırasında çok çok mecbur durum olmadıkça soru sorulmaz ama seans öncesinde ve sonrasında hocamız yoga ile ilgili genel bilgiler verecek ve aklındaki tüm soruları cevaplandırmak için istediğin kadar zaman ayıracak.

Senden ricamız gelmeden önce Yoga Seans Türleri’ne bir göz gezdirmen. Bilmeni isteriz ki çok aktif ve çok hareketli tarzlar da var, sakin ve dingin çeşitler ve hatta sadece meditasyon seansları da var. Beklentine göre bir çeşit mutlaka bulacaksın. Üyelik paketinle tüm seanslara katılabildiğin için ilk aylarda hocaların tavsiyelerine uyarak olabildiğince tüm çeşitleri dene ve farklı yoga çeşitleriyle pratiğini renklendir.

YogaHouse içerisinde dikkat edilmesini rica ettiklerimiz başlıklı yazıyı da okumanı rica ediyoruz. Bunları senin değerli zamanını israf etmek için yapmıyoruz. Geldiğinde daha verimli bir çalışma yapman için rica ediyoruz. Ve senden sonra gelenler de bunları öğrenecek ki herkes YogaHouse’a geldiğinde huzurlu bir seansa katılabilsin.

Seans programında seansın tanımının yanında 1, 2, 3 ya da tüm seviyeler tanımlarını göreceksin. 1: Başlangıç seviyesi, 2:Orta Seviye, 3: İleri seviye ve isminden de belli olduğu üzere 1-2-3 ya da “Tüm Seviyeler” yazan seanslar da herkese uygundur. İlk birkaç ders “tüm seviyeler” yazan derslere girmeyin ama sonrasında girebilirsiniz. Peki nasıl olacak da “tüm seviyeler” olan bir seans herkese uygun olacak. Hocamız duruşları aşama aşama yaptıracak ve herkes yapabildiği aşamayı yapacak. Etrafına senden çok daha deneyimli ve daha deneyimsiz kişileri görebileceksin ama Yoga’da amaç zaten kendi matına odaklanmak, yani kendine odaklanmak. Seanslarda başkalarına bakma, hocaya bak ve kendinle ilgilen ki zaman ayırdığın seans verimli olabilsin.

Yoga seansında eğileceğiz, kalkacağız, hareket edeceğiz. Tanışma seansı başlangıç seviyesinde bir seans olduğu için ve hoca himayesinde olacağın için herşey kontrol altında fakat hareket etmenle ilgili hassasiyet yaratan bir durum varsa ki bunlar bilek, diz eklemleri hassasiyetleri, kalp ve kan dolaşımı hassasiyetleri, vertigo gibi iç kulak hassasiyetleri, fıtık ve bunun gibi hareket ederken bilmemiz gereken durumları lütfen seans öncesinde bize ilet.

Haftada kaç gün Yoga yapmalıyız?

Haftada en az 2 gün pratik yapmanı tavsiye ediyoruz. Ama haftada sadece 1 gün ayırabiliyorum diyorsan da elbette ki faydası olacaktır. Ama haftada 1 gün yoga yapınca üzerine bir koca hafta geliyor ve vücut yine kapanıyor. Hele bir de o haftayı es geçmen gerekirse durum daha vahim YogaHouse çok özel durumlar haricinde haftanın 7 günü açık ve sen her gün gelebilirsin. Ne yap et, su gibi sızsın Yoga pratiğin aksamasın. Haftada 3-4 defa gelirsen çok kısa sürede (ortalama 3 ay) çok hızlı ilerlediğini göreceksin. Ama 1 ayın sonunda ve hatta 1 seansın sonunda bile Yoganın bedeninde, zihnindeki etkilerini hissedeceksin. Hergün Yoga yapan çok sayıda üyemiz var. Yoga, yıpratıcı bir çalışma olmadığı için her gün yapılabilir ve o zaman Yoga zaten hayatının bir parçası olmuştur. Sadece mat üzerinde değil, günlük hayatında da Yoga’nın etkilerini hemen hissetmeye başlarsın.

Yogayı biraz biliyorum, duyuyorum ama Yoga nedir gerçekten??

Yoga; nefes çalışmaları, esnemeye ve güçlenmeye yönelik beden egzersizleri, konsantrasyon ve meditasyon çalışmalarını içeren bütüncül bir uygulamadır. Bundan 5-10 yıl öncelerinden Yoga=meditasyondur algısı çok yaygınken şimdi sosyal medyanın daha fazla hayatımıza girmesiyle Yoganın beden egzersizi tarafı daha fazla bilinir oldu, ama sosyal medyada yoga yapan herkes yapabildiği en zor pozun fotoğrafını paylaştığı için, şimdi de Yoga = zor duruşlar, Yoga= esnek olmak gerekli, Yoga= başüstünde durmak gibi bir algı yayıldı. Yoga tek başına meditasyon olmadığı gibi, baş üstü duruş yapma egzersizi de değildir, esnek olmak da gerekmez güçlü olmak da. Yoga bütünleşik bir çalışma olarak zihnini rahatlatacak ve odaklanmana yardımcı olacak, aynı zamanda da bedenin izin verdiği ölçüde kasların esneyecek ve güçlenecek. Amaç sosyal medyadaki fotoğraflara benzemek değil, ama bu çalışmalarla doğal bir süreç olarak inanamayacağın seviyelerdeki yoga duruşlarını yapabiliyor olacağını göreceksin. Son zamanlarda nefes teknikleri (nefes çalışmaları) da çok popülerleşti. Yogada nefes çalışmaları hep vardı, hem olacak. Nefes teknikleri akciğer kapasitesini doğru kullanmamızı sağlıyor, kapasitemizi arttırıyor ve bizi canlandırıyor. Aynı zamanda dinginleşme ve odaklanmamıza da yardımcı oluyor. O yüzden Yoga çalışmasında Nefes Teknikleri (Pranayama), Egzersiz (Asana), Konsantrasyon ve Meditasyon (Dharana ve Dhyana) çalışmaları olmazda olmalardır. YogaHouse’daki yoga seansları yoganın tüm katmanlarını kapsamaktadır. Yoga bir yolculuktur, ve yolculuğun her anından haz almayı bize öğretir.

 

Tanışma seansına geldin ve üye olduktan sonra:

Hoş geldin, şimdi;

Paketinle istediğin yoga seansına girebiliyorsun, sadece girdiğin her aeroyoga seansı için küçük bir ek ücret ödemen gerekiyor. Yoga Seans Türleri sayfası seçimlerinde sana yardımcı olacak ama her zaman hocalara seçimlerinle ilgili danışabilirsin.

Seansa gelmeden önce cep telefonu uygulamamız üzerinden rezervasyon yapman gerekiyor.

Online seanslar için yer kısıtlaması olmadığı için hiç problem yok. Ama yayın linkinin sağlıklı gönderilebilmesi için seansa en geç yarım saat kala rezervasyon yapmanı rica ediyoruz.

Stüdyo seansları için rezervasyonu istediğin zaman yapabilirsin ama seansın olduğu güne bırakmadan önceki günlerde yaparsan çok daha verimli olur. Özellikle pandemi gibi kapasitenin düşürülmesi gereken durumlarda erken rezervasyon önemli oluyor. Eğer seansın kapasitesi dolduysa uygulamadaki “katıl” butonu çıkmıyor olacak.

Uygulamayı kullanmakla ilgili bir problem olursa deskteki arkadaşlarımız her zaman yardıma hazır 0312 2419977 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilir telefonla da rezervasyon yapabilirsin. Ama lütfen cep telefonu uygulaması öncelikli tercihin olsun.

Ayrıca, Seans paketlerini de uygulama üzerinden satın alabiliyorsun. YogaHouse deskten paketini alırsan nakit ödemelerde indirimden faydalanabilirsin.

 

Birkaç ay devam ettikten sonra:

Yoga’nın faydalarını bedeninde ve zihninde hissetmeye başladıktan sonra “daha fazla öğrenmek istiyorum, yoga ile ilgili bilgilerimi derinleştirmek istiyorum” dersen,

Yoga yolunda ilerlemek, bilgilerini ilerilere taşıma için birçok Eğitim Programlarımız var. Bunların en temeli Uluslararası geçerliliği olan Temel Yoga Bilgilerinin öğretildiği 200 saatlik Yoga’da Derinleşme Programı

Bunların detaylarına Uzmanlaşma sekmesinden ulaşabilirsin

Start Your Yoga Practice Today!